5 mód, hogyan segítheted kamasz gyereked, hogy megküzdjön a kudarccal

Hogyan segítheted kamasz gyereked, hogy megküzdjön a kudarccal-

Egy tinédzser, aki örökösen fél a kudarctól, valószínűleg soha nem képes kihozni magából a maximumot.

 

Attól a félelmétől, hogy nem sikerül bejutnia pl. egy sportcsapatba, lehet, hogy inkább meg sem próbálja. Vagy azon félelme miatt, hogy elutasító levelet kap az egyetemtől, késleltetheti a jelentkezés kitöltését, elmulaszthatja a jelentkezési határidőt, vagy éppen a biztosra megy, és egy olyan intézményt választ, ahol még véletlenül sem kell tartania attól, hogy egy esetlegeskudarcélmény éri.

 

Márpedig a kudarc egyáltalán nem az ördögtől való dolog.

Talán furcsán hangzik, de nem csupán a sikerélményekből lehet táplálkozni, hanem a sikertelenségekből is.

A bizonytalanság az élet normális része. Néhány gyermek jobban kezeli ezt az állapot, mint mások. Vannak, akik izgatottan és bátran fogadják a változásokat, és a kudarcot arra használják, hogy jobbak legyenek. Másokat pedig megbénít a félelem.

 

A jó hír az, hogy megtaníthatod tinédzserednek, hogyan kell legyőzni a kudarctól való félelmét, illetve, hogy hogyan tudja jobban kezelni az ilyen negatív élményét. Ismerjünk hát meg pár alapvető stratégiát!

 

 

1. Pozitív én-beszéd

Tanítsd meg kamasz gyermekednek az egészséges én-beszédet. Ez különösen lényeges, hiszen a negatív én-beszéd csökkentheti a tinédzser hajlandóságát arra, hogy erőfeszítéseket tegyen a jövőbeli kihívásokkal szemben.

 

Ezért bátorítsd, hogy kerülje az önbecsülését romboló kijelentéseket, és segíts neki abban, hogy a negatív gondolatokat helyettesítse egy reálisabb monológgal. Az, hogy a kamasz együttérzőbben és elfogadóbban tud kapcsolódni saját magához, biztosíthatja azt, hogy hatékonyabban túljusson egy bukásélményen. 

 

 

2. A kudarcról beszéljünk!

Beszélj gyerekeddel az aktuális kudarcról.

 

Próbálj meg hozzáférni azokhoz az érzésekhez, amelyek az élményhez kapcsolódnak – szégyen, zavar, bűntudat, szomorúság vagy akár harag – hiszen így tudsz valóban ráhangolódni gyermeked aktuális érzelmi állapotára.

 

Világossá kell tenni számára, hogy a kudarc csodálatos tanulási lehetőséget jelenthet.

 

Beszélj arról, hogy a bukástól való félelem hogyan vezethet egyes embereket ahhoz, hogy ne próbálkozzanak olyan dolgokkal, ahol esetleg nem jeleskednek, és beszéljék meg ennek a gondolkodásmódnak a lehetséges következményeit.

 

 

3. Egy kudarc nem a világ vége

Nagyon fontos, hogy hangsúlyozd gyermekednek, hogy a kudarc nem róla szól, hanem az adott helyzetről. Következésképp ne vonjon le egyetlen sikertelenségből általános következtetéseket a saját értékére vonatkozóan.

 

Hiszen mennyivel kegyetlenebbül hangzik az, hogy  „csődtömeg vagyok” , mint az, hogy  „ez most sajnos nem jött össze” .

 

 

4. Kudarc a mozivásznon

Nézz olyan filmet/filmeket gyermekeddel, melyben „terítéken van” ez a témakör.

 

Egy jó példa mindig horgonypontot jelenthet egy alapvetően bizonytalan gyermek számára. A minta lehet egy folyamat, amelyre teljes egészében rá lehet tekinteni, látni lehet a küzdelmeket, a fájdalmat, a kudarcélményeket, de éppúgy látni lehet a sikert és annak következményeit.

 

Több önéletrajzi film is van, amely megfelel ezeknek a szempontoknak. A közös „mozizást” követően beszéld át gyermekeddel, hogy mik az ő benyomásai, illetve, hogy ő milyen tanulságokat vont le a filmből. Tárgyaljátok meg a körülményeket, a kudarcélményeket, hogy mi vagy ki segített túllendülnie a főhősnek a sikertelen próbálkozásokon.

 

Amellett, hogy ez egy nagyon jó közös program és kikapcsolódás, segít gyermekednek abban, hogy megoldási stratégiákat építsen be saját eszköztárába is.

 

5. Te, mint szerepmodell

Saját magad is jó szerepmodell lehetsz.

Bizonyára nem csak gyermekedet, de téged is érhetnek különböző negatív élmények. Ne félj ezeket megosztani, és őszintén beszélni róluk. Ha nem téged vesznek fel egy vágyott munkahelyre, vagy egyéb nehézséged van egy adott életterületen, akkor ezt és az ezekhez kapcsolódó érzéseidet is vállald fel.

 

Beszélj a csalódottságodról, illetve azon saját élményeidről, amelyek a bukáshoz köthetők. Ezután világosítsd fel gyermekedet, hogyan fogod ezt a kudarcot tanulási lehetőséggé alakítani, hogy a jövőben jobban teljesíthess.

 

Továbbá értékes tudást szerezhetsz arról is, hogyan tudod kamasz gyermeked önbizalmát növelni ebben a cikkünkben.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Hasonló cikkek

Hogyan beszéljünk kamasz gyermakünkkel?

Hogyan beszéljünk jól kamasz gyermekünkkel?

A mai világban ez nem mindig egyszerű, de  nem is olyan nehéz, mint ahogyan azt …

Olvass tovább

Phubbing: a digitális kor mellékterméke

Technológia, a kétélű fegyver A technológiát lehet szeretni vagy lehet utálni. Egy dolog azonban biztos: …

Olvass tovább

Hogyan maradjunk kapcsolatban serdülő gyermekünkkel?

A szülők számára a kamasz gyermek leválása/ leválasztása és elengedése nem jelenti az elhagyást. Inkább …

Olvass tovább