10 ok amiért érdemes folyamatosan coach-hoz járnod

10 ok amiért érdemes folyamatosan coach-hoz járnod

Életünk természetes részei az elakadások. Van, aki gyakran és van, aki ritkábban, de bizony mindegyikünk megtapasztalja időnként, hogy nem mennek a dolgok. Nem úgy, ahogyan azt környezetünk elvárja tőlünk, vagy ahogyan azt mi elvárjuk saját magunktól. A kérdés, hogy miként kezeljük ezeket a tapasztalásokat? Az szinte bizonyos, hogy a „bárcsak” kezdetű és „lennék” végű mondatok ilyen helyzetekben csak úgy tolonganak az elménkben.

 

Bárcsak erősebb, okosabb, higgadtabb stb. lennék…

 

Vagyis valahol mi magunk is belátjuk, hogy saját magunk egy fejlettebb, érettebb „formája”, már nem is biztos, hogy fennakadna olyan akadályokon, amiken mi bizony igen. Mi tart hát vissza attól, hogy erősebbek, okosabbak, higgadtabbak stb. legyünk? A legtöbb esetben saját magunk. Hiszen a vágyott minőség sokszor elérhetetlennek, teljesíthetetlennek tűnik. De vajon hol van az megírva, hogy azt egyedül kell elérnünk?

Amiben kétségtelenül magunkra vagyunk utalva, az elhatározás. Neked kell felismerned, neked kell akarnod, hogy jobb legyen. De az oda vezető utat nem szükséges egyedül megtenned. Mert mindig jó, ha van valaki melletted, aki támogat, ösztökél, és aki mellett elhiszed magadról, hogy meg tudod csinálni. És aki mellett meg is fogod csinálni! Ilyen valaki a coach. De miért is érdemes egy coach-ot választanod magad mellé „kísérőnek”? Ezeket tekintjük át ebben a bejegyzésben.

 

1. A coach segít neked megtalálni az irányt

Ha esetleg elveszettnek és céltalannak érzed magad, egészen biztosan nem vagy ezzel egyedül. Nagyon sokan sodródnak az életben, anélkül, hogy konkrét tervük lenne. Márpedig jó, és motiváló cél kitűzése alapvető jelentőségű, több szempontból is. Ha van cél, akkor van mihez viszonyítani. A cél egy horgonypontot jelent, és mint ilyen, meg lehet ítélni, hogy éppen közeledünk felé vagy távolodunk tőle.

 

Másrészt – éppen az előző miatt – a cél ad egy biztonságot is. Hiszen épp az elveszettség érzését szünteti meg (de legalábbis nagyban mérsékli) azáltal, hogy legalább nagyjából tudjuk hol vagyunk a kitűzött cél-állapot felé vezető úton. Végül pedig a cél értelmet ad. Valami olyat, amiért megéri tenni, amiért megéri küzdeni. Emiatt pedig a jó cél motivációt szülhet. Ha igazán jó a cél, akkor nem csak arról van szó, hogy időt és energiát áldozunk abba, hogy előbbre haladjunk, hanem élvezzük is ezt a „munkát”.

 

Mindez nagyon jól hangzik, ám a cél kitűzése, majd az a folyamat, amely a kívánt állapot elérése felé vezet, soha nem egyszerű vagy egyértelmű. Egy coach-csal való munka során azonban lehetőség nyílik arra, hogy a terheket némileg mérsékeljük.

 

Nem, nem azért, mert a coach helyettünk küzd.

 

Neki nem ez a feladata, hanem az, hogy keretet, struktúrát adjon annak az utazásnak, amit mi elkezdtünk. Segít megfogalmazni a kívánt célt, majd pedig kicsi, kezelhető lépésekre – ha úgy tetszik útszakaszokra – bontja a folyamatot. Ez utóbbi részint azért fontos, mivel mérhetővé teszi azt, hogy hol is tartunk, részint pedig a kis útszakaszok egyben mérföldkövek (vagyis maguk is részcélok), melyek elérése egy pozitív megerősítést ad nekünk.

 

 

2. A coach segít kibontakoztatni a benned rejlő lehetőségeket

A legtöbb ember valójában nem tudja, hogy mire képes. Ez egészen egyszerűen azért van, mert a képességeink reális felméréséhez elsődlegesen az szükséges, hogy saját magunkkal tisztában legyünk. Ezt hívják önismeretnek. Az önismeretünk a múltban gyökerezik, meghatározza a jelent, és előre vetíti mindezt, amit a jövőben elérhetünk.

 

De úgy is fogalmazhatunk, hogy egyfajta ugródeszkát jelent, illetve annak a biztosítéka, hogy a kitűzött cél felé vezető útba (ld. előző pont) magabiztosan vágjunk bele. Annak ellenére, hogy jelentősége nem vitatható, kevesen rendelkeznek jó önismerettel, melynek részét képezi a képességek ismerete is. Ennek oka részben a környezetünkben keresendő. Társas lények vagyunk, igyekszünk kapcsolatokat építeni, hiszen részben e kapcsolatok révén építjük saját magunkat is.

 

Fontos számunkra a barátok és családtagok kedves szava, pozitív visszacsatolása, támogatása. Azonban tőlük nem elvárható az, hogy egy valós tükröt mutassanak felénk. Ők általában torzítanak, hiszen elfogultak. Kis túlzással, ez a dolguk. Mi magunknak is nehéz nem elfogultnak lennünk saját magunkkal szemben. Másrészt pedig a társas kapcsolataink építése során a figyelem kifelé (a kapcsolat felé) irányul. Nem pedig önmagunk felé.

 

Egy coach feladata azonban nem az, hogy elfogult legyen.

 

Amellett, hogy ráirányítja figyelmünket azokra az értékekre, melyekből építkezhetünk, azon fejlesztendő területeket is segít felfedni, melyeken még dolgoznunk kell a siker érdekében. Egy coach-csal folytatott közös munka közelebb visz az önismerethez, és ahhoz, hogy úttá tudunk lenni a problémáink felett.

 

 

3. A coach segít arra fókuszálni, ami valóban fontos

A helyes irány megtalálása csak az első lépés. Az igazi munka csak utána kezdődik. A cél felé megtett lépések változást hoznak az életünkbe. A változás pedig mindig valami újat jelent, valamit, ami eltér az addig megszokottól. És mint ilyen, a változás kép a kézben jár a komfortzónánk elhagyásával. Ez pedig egy olyan következményt szül, amely természetes része a folyamatnak – jóllehet, kevéssé szokták „reklámozni”. Hogy a célelérés folyamatában természetes dolog az elbizonytalanodás. Vagyis a változás soha nem egy egyenes vonal, vannak hullámhegyek és hullámvölgyek.

 

És az sem várható el, hogy valaki végig 100%-os energiával, szüntelen dolgozzon a kitűzött célon, szemét arról le nem véve. A valóság az, hogy időnként elbizonytalanodunk abban, hogy mi az, ami közelebb visz minket a megoldáshoz, nehezen tudunk elengedni dolgokat, illetve nem mindig tudjuk elválasztani az igazán fontos dolgokat a jelentéktelenektől.

A coach szerepe abban van, hogy észreveszi az elakadás jeleit, valamint a zavaró tényezőket (figyelem elterelőket). Célzott kérdéseivel rávezet arra, hogy mik az igazán fontos dolgok, amelyekhez érdemes ragaszkodni, és mik azok, amiket el kellene engedni. Ezeket pedig átbeszélve, „megdolgozva” segít visszaterelni arra az útra, amely a kívánt célállapot, illetve a következő mérföldkő felé visz.

 

 

4. Számon kéri a haladást

Ez talán elég nyersen és szigorúan hangzik. Pedig bizony ez is része a dolognak. Hiszen nem csak az természetes része a változásnak, hogy elbizonytalanodunk, hanem az is, hogy nem mindig sikerül minden elsőre. A kudarc is a folyamat velejárója. A kudarcra pedig sokszor ösztönösen úgy reagálunk, hogy védekezünk.

 

Érveket és okokat sorakoztatunk fel, hogy miért nem sikerült. Természetesen jó, ha tisztában vagyunk a miértekkel, hiszen ezekből meríteni lehet. Azonban az ésszerű indokok között sok esetben megbújnak a kifogások is, melyek – a miértek megértésével ellentétben – nemhogy nem visznek közelebb a megoldáshoz, de még távolítanak is tőle.

A kifogások ugyanis arról szólnak, hogy elkezdjük magunkat lebeszélni terveink jelentőségéről, vagy saját alkalmasságunkról. És beérjük azzal, hogy majd máskor, majd egyszer összejön. A kifogás kéz a kézben jár a halogatással. A „majd holnap megcsinálom” attitűddel. De az a bizonyos holnap sokszor el sem jön. A coach szerepe abban is áll, hogy „nyakon csípje” a kifogásokat, és egy támogató, bátorító funkciót lásson el olyan helyzetekben, amikor kicsit cserben hagyod saját magad. Fontos, hogy egy jó coach a kifogásokra nem egy dorgáló, ítélkező stílusban mutat rá.

 

A coach a tapasztalatát és saját személyiségét használja a folyamatban, és egy biztonságos közeget teremt, amelyben őszintén, és fenntartások nélkül vállalhatod fel az elakadásokat is.

 

 

5. Időt takarít meg neked, és megkímél a szükségtelen stressztől

Nap mint nap hallani azt a már-már unalom ismételt mondást, hogy „rohanó világban élünk”. És valóban. Szüntelenül olyan kérdések foglalkoztatnak bennünket, amelyek arról szólnak, hogy vajon mit hoz a jövő. Ezek pedig egy folyamatos tenni akarást erőszakolnak ránk, elvárjuk magunktól, hogy állandó mozgásban legyünk.

 

Ez egy hatalmas stressztényező. Fontos azonban, hogy a jövő építése a jelenben kezdődik. Képtelenség folyamatosan rohanni, időnként meg kell állnunk „tankolni”, erőforrásokat gyűjteni, és nem utolsó sorban a jelenben lenni és saját magunkra fókuszálni. Erről szólnak a coaching alkalmak.

 

Megállunk, jelen vagyunk, és felvértezzük magunkat erőforrásokkal, amelyek aztán növelik a siker esélyét a jövőben. Azt hihetnénk, hogy ezzel időt vesztünk. Pedig épp ellenkezőleg. A coaching folyamata ugyanis kicsit fel is gyorsítja a sikert. Gyorsabban tudod megtenni az utat A-ból B-be egy jó coach-csal, mint nélküle. Ez persze egyáltalán nem jelenti azt, hogy nem te teszel lépéseket a siker érdekében. Ellenkezőleg, az utat továbbra is neked kell bejárnod.

 

A coach ugyanakkor megkímél attól, hogy felesleges köröket fuss, és értelmetlen dolgokra áldozd a drága időd.

 

Tudását és tapasztalatát arra használja fel, hogy felismerje az utadban, illetve a benned lévő akadályokat, és eltakarítsa azokat. Ami az időtényezőt illeti, a halogatás itt is előjön. Hiszen a korábban már említett „majd holnap megcsinálom” hozzáállással bizony temérdek idő elveszhet.

 

Talán kicsit ellentmondásosnak tűnhet a coach feladata: lassítson is, és gyorsít is. Pedig nem az. Nem jó, ha folyamatosan rohansz, de az se jó, ha egyhelyben téblábolsz – mint ahogy az autóvezetésben is természetes a gáz- és a fékpedál használata.

 

A coach abban segít, hogy az időd optimálisan használd, és ne kétségbeesett sprintekkel próbáld ellensúlyozni a lemaradást.

 

 

6. Növeli az önbizalmad és motiválttá tesz

Ha valami sokadik alkalommal sem akar összejönni, az bizony demotiválhat minket, illetve alapjaiban meg tudja rengetni saját képességeinkbe fektetett hitünket. Azzal azonban, hogy a coach a helyes útra terel, illetve segíti felfedni és kiaknázni a bennünk rejlő értékeket és erősségeket, egyben újra megteremti saját magunkba fektetett bizalmunkat.

 

Ezt a célt szolgálják a célt kisebb rész célokra bontó lépések is. Hiszen egy-egy lépés megtétele azt az üzenetet hordozza, hogy igen, képesek vagyunk rá! Ezen kívül az önbizalmunkat az a tény is növeli, hogy az elért sikerekért valóban mi magunk küzdünk meg. Hiszen nem kapunk kész megoldásokat.

 

A coach nem mondja meg direkt módon, hogy mit kell tennünk.

 

Ő kérdez, figyel ránk, végig hallgat és mederben tartja a beszélgetést.

 

 

7. Nyerésre hangolja az elméd

Valamennyi sikeres sportolónak van egy jó edzője. Az edző nem csupán arra szerződik, hogy a fizikumot, ügyességet, állóképességet, erőnlétet fejlessze. Arról is gondoskodik, hogy a sportoló elméjét a sikerre hangolja. Hogy az atléta minden kétséget kizáróan elhiggye magáról, hogy képes a győzelemre.

 

A győzelemre hangolódás azonban nem csak a sportban lényeges, hanem a mindennapi életünkben is. Ha nyerni akarsz, nyertesként kell gondolkodnod. Ez az a felfogás, amely képes megadni a kezdő löketet, és akkor is rajta tartani az úton, ha az akadályokkal tűzdelt. Persze fontos azt is hozzátenni, hogy a dobogónak csak három foka van. Vagyis hiba lenne azt állítani, hogy a nyertes gondolkodás minden esetben garancia a sikerre.

 

De azt biztosan állíthatjuk, hogy a siker előfeltétele. A coach azonban akkor is ott van, ha épp nem sikerült nyerni. Nem csak felállni, de meríteni is segít az esetleges kudarcból annak érdekében, hogy az elméd a következő megpróbáltatásnál is a sikerre hangolja.

 

 

8. Segít jobban megértened saját magad, és azonosítja a gyenge pontokat

Az önismeretről már kicsit korábban szót ejtettünk. De nem igazán lehet eléggé hangsúlyozni a jelentőségét. Hiszen a benned rejlő potenciál kiaknázásához a kulcs az, hogy jobban megérted, megismered saját magad. Hogy kapcsolatba kerülsz önmagaddal. Ez nem csak az erősségeid feltérképezését jelenti, hanem azt is, hogy megérted, hogy mi az, ami esetleg visszahúz és gátol téged a sikerben.

 

Amint igazán tisztába kerülsz saját magaddal, el tudsz kezdeni dolgozni azon, hogy olyan valakivé válj, aki valójában lenni szeretnél. Mivel a sikeres folyamat alapja éppen az egyéni jellemzőkre épül, a coaching folyamatának természetes velejárója, hogy szükségszerűen személyre szabott. Nincs egy „varázsrecept”, amely mindenkire rászabható. A te recepted egészen biztosan egyedi lesz, hiszen te magad is az vagy.

 

 

9. Fejleszti a társas képességeid

A coaching folyamata önmagában is egy társas helyzet. Strukturált beszélgetések sorozata. De nem önmagában ettől válik a dolog igazán hasznossá társas vonatkozásban. Sokkal inkább attól a körülménytől, hogy a coach általában sokat kérdez.

Olyan célirányos, határozott kérdéseket tesz fel, amelyek elsődleges célja, hogy kapcsolatba kerülj saját magaddal, és olyan megoldási stratégiákat hívjon belőled elő, amelyek jól hasznosíthatók a kitűzött cél elérése során. A kérdéseknek azonban van egy fontos másodlagos hozadéka.

 

Mégpedig az, hogy te magad is megtanulsz ilyen kérdéseket feltenni.

 

Magadnak és másoknak is. Ennek köszönhetően pedig könnyebben tudsz magadhoz és másokhoz is kapcsolódni, kapcsolatot teremteni. Egy másik dolog, ami legalább ilyen fontos, hogy a coaching során megtapasztalhatod, hogy milyen érzés meghallgatva lenni. Hogy a figyelem kizárólag rád irányul, hogy fontos, amit mondasz. Ez a saját élmény pedig egy másik olyan útravaló, amit tovább tudsz vinni a mindennapjaidba. Hogy felismered, pusztán azzal is örömet tudsz okozni másoknak, hogy megszakítás nélkül végig hallgatod őket. A kérdezés, a kapcsolatteremtés, és az aktív hallgatás képessége pedig éppolyan jól hasznosítható baráti közegben, mint egy munkahelyi kontextusban.

 

 

10. Növeli az általános jóllétedet

Mielőtt ezt kifejtjük, kicsit tegyük helyére a fogalmakat! A jólét fogalmát úgy határozhatjuk meg, mint egy kedvező financiális helyzetet és anyagi biztonságot. Ez kétségtelenül fontos dolog, ám a jóllét ennél több.

 

A jóllét egy tartós, örömteli állapot, melyet az élettel való általános elégedettség érzése kísér.

 

És ez az, amihez a coaching folyamata nagyban hozzájárul. Bármilyen problémával is találod szemben magad a mindennapokban, egy jó coach segítségével újra nyeregben érezheted magad, és ülésről ülésre olyan cselekvési eszköztárral gazdagodsz, ami egy új kihívásnál is hasznosítható.

 

Mindennek köszönhetően tartósan megtapasztalhatod, hogy képes vagy kontrollt gyakorolni az életed legtöbb történése felett. Bármilyen megpróbáltatásról is legyen szó, a siker esélye lényegesen nagyobb, ha érzed, hogy nálad van a kormány.

 

Összességében a coaching során egy nagyon fontos dolog történik veled: Fejlődsz. Fejlődést mutatsz képességeidet illetően, fejlődik az, ahogy önmagadhoz és a világhoz kapcsolódsz. És kifejlődik benned az a képesség, hogy a problémákat kihívásokká formálod át, és végső soron merítesz belőlük.

 

A tartós boldogság eléréséhez pedig éppen ez a személyes fejlődés, az önmegvalósítás megtapasztalása a kulcs. A jóllét állapota pedig nem csak szellemi, de fizikai egészségedhez is nagymértékben hozzájárul.

 

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Hasonló cikkek

Hogyan beszéljünk kamasz gyermakünkkel?

Hogyan beszéljünk jól kamasz gyermekünkkel?

A mai világban ez nem mindig egyszerű, de  nem is olyan nehéz, mint ahogyan azt …

Olvass tovább

Phubbing: a digitális kor mellékterméke

Technológia, a kétélű fegyver A technológiát lehet szeretni vagy lehet utálni. Egy dolog azonban biztos: …

Olvass tovább

Hogyan maradjunk kapcsolatban serdülő gyermekünkkel?

A szülők számára a kamasz gyermek leválása/ leválasztása és elengedése nem jelenti az elhagyást. Inkább …

Olvass tovább